Az Olasz Labdarúgó Szövetség játékvezetői bizottságának titkára beismerte, hogy manipulálták a bíróküldést.
"A mérkőzések játékvezetőit sorsolással kellett kijelölni, de a ceremónia előtt kis jelekkel látták el a neveket tartalmazó golyókat, így mindenki pontosan tudta, melyik meccsre, melyiket kell kihúzni" – mondta Manfredi Martino. "A jelekkel a bizottság két vezetője, Paolo Bergamo és Pierluigi Pairetto látták el a golyókat. Moggi jelezte, hogy kiket szeretne a Juventus mérkőzéseire, ennek megfelelően készült a sorsolás."
A botrány következtében távozott a Juventus teljes vezérkara, lemondott Franco Carraro, a szövetség elnöke, és nem működhetett közre a németországi vb-n Massimo de Santis FIFA-játékvezető. A tágabb értelemben vett bundaügyben a Juventus, a Fiorentina és a Lazio mellett érintett az AC Milan és az Internazionale, illetve több tucat játékos és bíró is. A hatóságok mérkőzések végeredményének befolyásolása mellett hamis könyvelés, valamint tiltott szerencsejátékban való részvétel miatt vizsgálódnak.
Jogerőre lép a Juventus esetében az a döntés, hogy a Zebráktól visszaveszik a 2004–2005-ös szezonban megszerzzett bajnoki címet, és nem kapja meg az együttes a 2006-os aranyérmeket. Juventust a 2006–2007-ben a Serie B-be, azaz a másodosztályba sorolta, ám 30 pontról 17 pontra csökkentette a torinói együttest sújtó pontlevonást.
Enyhítették a büntetéseket a másik három klub esetében. Az AC Milan az első osztályban indulhat, és nyolc pontra mérsékelték a 15 pontos induló büntetését, a Lazio és a Fiorentina pedig szintén maradhat a Serie A-ban.
Két éve tartó nyomozás után kiderült, hogy Olaszországban valóságos futballmaffia működik, melynek Keresztapája a Juventus elnöke, Luciano Moggi.
Moggit, aki 12 éven át volt a Juventus elnöke és egyben az olasz futball egyik legbefolyásosabb embere, 2006-ban 5 évre eltiltották a futballtól.
Nemcsak őt, de fiát, Alessandrót is elítélték, ő 14 hónapot kapott. Azzal vádolják, hogy nagymértékben befolyásolta a játékosok ide-oda igazolását saját ügynökségén keresztül, nyilvánvalóan édesapja klubjának érdekeit szem előtt tartva.
Másik három játékosügynök, köztük Davide Lippi, a sztáredző Marcello Lippi fia is gyanúba került.
A Juventustól visszavették a 2006-os bajnoki címet, és száműzték a másodosztályba (ahonnan azonmód visszatértek az élvonalba, és jelenleg bajnokaspiránsként menetelnek).
A Juventust korábban is bírói hibák sokasága segítette útja során. Példának okáért 1997-ben az FC Internazionale ellen, amikor az aktuális sípmester nem fújta be a Ronaldóval szemben a torinóiak tizenhatosán belül elkövetett, egyértelmű szabálytalanságot. Ellenben a másik oldalon elég volt csak hozzáérni Alessandro del Pieróhoz, máris szólt a bíró sípja, és lendült a kéz a tizenegyespont irányába.
Juventus FC - AS Roma 0-0
(1980-1981, olasz bajnokság)
Tíz perccel a mérkőzés vége előtt az AS Roma brazil sztárja, Falcao beadására jól érkezett Maurizio Turone, aki könnyedén helyezett Dino Zoff kapujába. A játékvezető, Paolo Bergamo les címén szabadrúgást ítélt kifelé.
Megjegyzendő, hogy egy esetleges győzelemmel a fővárosiak megelőzték volna a Juventus FC-t, a bajnokság akkori éllovasát, mindössze egy fordulóval a zárás előtt. Az eset tovább erősítette az olaszok nagy részében azt a nézetet, hogy a Juve nem csak a pályán nyújtott teljesítményével kerekedett a mezőny fölé.
Ne feledjétek a statisztikák tények nem hazudnak!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
solymi 2009.01.21. 22:39:24