A mai penitencia: A SÖR ÉS ÉN.
A sört már az Ó-Egyitpomi kultúrában is itták ami azt jelenti, hogy közel 7000 éves hagyományőrzésről van itt szó, és ezt személyes küldtésnek is tartom. Ez az ókori sör természetesen nem is hasonlít a mai formájára a sörnek. Az európai sör az 5. századtól kezdve kezdte a fejlődését, és a rövidlátó britanniai egyház már ekkor elhatárolódott a mértéktelen sörfogyasztástól. A 15. században a remek germán emberek törvénybe is foglalták, hogy mit kell tartalmaznia, amivel már eljutunk a mai nedűig.
A hagyományőrzésen túl élttanilag is fontos szerepe van, nézzük ezeket sorra:
- A sör 90 - 95 % vízből áll, ami jobb mint a csapvíz mivel a sörben forrásvíz található, így ez nem tartalmaz mindenféle nehéz fémet, illetve a kéntartalmú csoportok az erjesztés során is magukhoz vonzzák a maradékot is.
- Fél liter sör kb. 15g szénhidrát van, ami 180 kcal energiát ad. Ezzel szenben például a kólában 27g szénhidrát, és 210 kcal található, a tejben 27g szénhidrát, és 325 kcal energia található. A sörben található cukor nem gyorsítja a fogszuvasodást!
- Egy üveg sörben kb. 2 g fehérje van, ami segíti a sejtképződést, és az izmok energia aktíválásban is nagy szerepe van.
- A 4g B-vitamin fél literenként elengedhetetlen az idegek, a látószervek, a máj működéséhez, befolyásolják a bőr és haj szerkezetét, a zsír- és szénhidrátanyagcserét, az izomműködést.
- A csontozat erősítésében jelentős szerepe van a kalciumnak ami úgyszintén megtalálható az italban, bár kis mennyiségben.
- Fertőtlenítő hatású, így véd a betegségekkel szenben.
- Az alkohol higítja a vért, csökkenti a koleszterin szintet és megelőzi a szívbetegségek kialakulását is.
- Vízhatjó hatású, ami a vesekő képződés esélyét csökkenti, ebből az okból kifolyólag aki Lengyelországban és Csehországban vesekő betegségben szenved, sörét a társadalombiztosítás fizeti.
- Stressz oldásban is nagy szerepe van: Nyugtató, altató hatású.
- Biotin, vagy H vitamin erős körömket, és egészséges hajat eredényez.
Azért a sörfogasztás nem csak móka és kacagás. A túlzott alkoholfogyasztás azonban hosszú távon számos betegséget okoz, károsítja a májat, az idegrendszert, és megrövidíti az élettartamot. Az alkohol rövid távú hatásai közé tartozik a koncentráció csökkenése és a reakcióidő megnövekedése.
Egy 70 kilogrammos ember mája óránként 7 g alkoholt (kb. fél üveg sört) képes feldolgozni, 24 óra alatt legfeljebb 150 g-ot. Ha valaki egyszer-egyszer a kelleténél többet iszik, nem esik baja (ha nem vezet autót, nem nyúl gépekhez és nem megy ki a forgalmas utcára).
A sörhas is a problémás területek közé tartozik. Ez csak közvetett hatása a sörnek, mivel kevés szénhidrátot, és zsírt egyáltalán nem tartalmaz. Mindinkább a sörivás közben fellépő megnövekedett étvágy a ludas, illetve az, hogy a szervezet a sörrel bevitt szénhidrátot égeti a zsír helyett. Továbbá a máj is órákra levan terhelve az alkohol bevitel miatt.
Tehát igyunk egy keveset, és ne felejtsük el, hogy a cigarettázás sokkal kockázatosabb, mint az ivás.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.